logo
ssis_ssis28@yahoo.com
+91-172-5024737

Inter-School Competitions

SAMAVESH 2.0
Venue: Sports Ground of Panjab University, Chandigarh
Date: 11 April 2019 & 12 April 2019
Sr. No. Name Class Event Result
1 Dimple X D 4 x 100 M Relay Race Silver Medal
2 Ayush X D
3 Dhruv X A
4 Sameer X A
5 Dimple X D 200 M Race Silver Medal

 

10th SAINT SOLDIER FOOTBALL TOURNAMENT
Champions Saint Soldier International School, Sec 28 Chandigarh won against Ryan International School, Sec 49 Chandigarh by 2-0.
Date: 16 May 2019 to 18 May 2019
Sr. No. Name
1 Shobhit Bhandari
2 Abhishek Pandey
3 Kunal Singh
4 Kapil
5 Tushar Duhan
6 Karan
7 Sahil
8 Manbir Singh
9 Saajan
10 Vishesh
11 Tanish Chauhan
12 Balpreet Singh
13 Charanjeet Singh
14 Akash Kumar
15 Yujyait Vig
16 Ishaant
Best Player: Kunal Singh
Best Defender: Abhishek
Best Scorer: Shobhit
Best Goalkeeper: Kapil

 

NCC Annual Training Camp
Venue: PGGC, Sector 11, Chandigarh
Date: 1 June 2019 to 10 June 2019
Volleyball Competition
Sr. No Name Class II POSITION
1 Sparsh X D
2 Ayush Malik X D
3 Neeraj Sharma X A
4 Nitin Malik X C
5 Swayam Belwal X A
6 Gurkirat Singh X B
7 Karan XI ARTS
8 Atul Malik X C
9 Puneet Kumar X A
400 M RACE
Karan XI ARTS SILVER MEDAL

 

3rd ONYX TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2019
Venue: Tau Devi Lal Sports Complex, Panchkula
Date: 21 July, 2019
Sr. No Name Class Result
1 Atul Malik X C Bronze Medal
2 Vaarisht Sharma VII B Bronze Medal

 

Pre Subroto Tournament
60th Subroto Cup International Football Tournament 2019
Venue: Govt. Model Senior Secondary School, Sec 37 Chandigarh
Date: 21 July, 2019
Sr. No Name Class Result
1 Karan XI Arts I Runner Up
2 Kapil XII Arts
3 Prabjot Singh IX D
4 Tushar Mehra XI Arts
5 Sahil Arora XI Arts
6 Saajan Khokhar XI Arts
7 Ishant Chauhan X A
8 Balpreet Singh X C
9 Sunny Dahiya XI Arts
10 Vishesh XI Comm
11 Harsh Kaushik IX C
12 Mohd. Humzah IX D
13 Prateek Verma X B
14 Sahil XI Sci
15 Rushmal XI Arts

 

Hues- Art Fiesta 2019
Venue: Gillco International School, Mohali
Date: 31 July, 2019
Sr. No Name Class Result
1 Prabhgunjot Kaur II B 3rd Prize
2 Manjot Kaur VIII B 1st Prize

 

Bhramrishi Yogasana Competition, 2019
Venue: Bhramrishi Yoga Training College, Sec 19 A, Chandigarh
Date: 02 August 2019
Sr. No Name Class Result
1 Ridhi Rana (U-8-12 yrs) VII B Silver Medal

 

“The Ripples”-2019
Venue: DAV Model School, Sec 15A, Chandigarh
Date: 03 August 2019
Cooking without Fire (Rainbow Cuisine)
Sr. No Name Class Result
1 Saanvi IX B III Prize
2 Suhani IX B

 

Poetry Recitation Competition (Hindi)
Venue: Central State Library, Sec 17, Chandigarh
Date: 06 August 2019
Sr. No Name Class Result
1 Muskan Sihaq X B III Prize
2 Aditya VIII B Consolation

 

The Sanskrit Shloka Competition
Venue: Sri Aurobindo School of Inlegral Edu. Sec 27 A, Chandigarh
Date: 08 August 2019
Sr. No Name Class Result
1 Nikhil VI C Consolation Prize
2 Yashita Bakshi VII B
3 Ashish Sharma VIII B
4 Arpit Singh VIII D
5 Tanish Singh VIII A
6 Shubham Yadav VIII A

 

District Athletics Championship 2019-20
Venue: Sports Complex, Sec 70, Mohali
Date: 07 August 2019 to 09 August 2019
Sr. No Name Class Event Result 
1 Tanvir Kaur XI Comm. Long Jump Silver Medal
4 x 100 M Relay Silver Medal
4 x 100 M Relay Silver Medal

 

Signature Event-Army Public School Test 2019
Venue: Army Public School, Chandimandir
Date: 19 & 20 August 2019
Best out of Waste (Sub Junior Category)
Sr. No Name Class Topic Result
1 Chhavi V B Chair III Prize
2 Nidhi Yadav V A Chair
Fancy Dress Competition (Sub Junior Category)
Sr. No Name Class Topic Result
1 Prakrity V B Nature III Prize
English Declamation (Senior Category)
Sr. No Name Class Topic Result
1 Mehak Kaur X B Artificial Intelligence III Prize
2 Raghav Asija X D Plastic

 

Inter School Table Tennis Championship
Venue: Table Tennis Hall, Sec 23D, Chandigarh
Date: 24 August 2019 to 26 August 2019
Sr. No Name Class Result
1 Kunnal X D III Position     (Bronze Medal)
2 Krishna X B
3 Sparash X C
4 Jatin X D

 

44th Chandigarh State Shooting Championship
Venue: ‘Patiala Ki Rao’ Shooting Range, Sec 25, Chandigarh
Date: 23 August 2019 to 25 August 2019
Sr. No Name Class Event Result 
1 Ajayvir Singh Grewal XII Science 50 M Small Bore Free Rifle Prone Gold Medal
50 M Small Bore Free Rifle Prone Silver Medal
50 M Small Bore Free Rifle 3 P Gold Medal
50 M Small Bore Free Rifle 3 P Gold Medal
10 M Air Rifle Silver Medal
10 M Air Rifle Silver Medal
50 M Small Bore (Team Event) Bronze Medal

 

Inter School Cricket Competition
Venue: Govt. Model Sr. Sec. School, Sec 40 Chandigarh
Date: 28 August 2019 to 03 September 2019
Sr. No Name Class Result
1 Navneet VIII III POSITION
2 Shubham VI
3 Sachit VI
4 Rupesh VIII
5 Akhil VI
6 Neroshpreet VIII
7 Heymant VI
8 Arif VIII
9 Yuwan VIII
10 Pushkar VIII
11 Pranav VIII
12 Aditya VIII
13 Sachin VIII
14 Tushar VI
15 Ashish VI
16 Lovepreet VI
17 Swastik VI

 

Inter School Athletics Tournament Under – 14 (Boys & Girls)
Venue: Sports Complex, Sec 7, Chandigarh
Date: 02 September 2019 to 05 September 2019
Girls (Under 14)
Sr. No Student Name Class Event Position  Cash Award
1 Kiranjeet Kaur VII 600 M I 1500
2 Kiranjeet Kaur VII 4 x 100 M Relay II 1000
3 Gagandeep Kaur VII 4 x 100 M Relay II 1000
4 Isha Rawat VII 4 x 100 M Relay II 1000
5 Aditi VIII 4 x 100 M Relay II 1000
Boys (Under 14)
Sr. No Student Name Class Event Position  Cash Award
1 Yuvraj Singh IX 100 M II 1000
200 M II 1000
4 x 100 M Relay II 1000
2 Tanish VIII 600 M II 1000
4 x 100 M Relay II 1000
3 Ashmit VIII 4 x 100 M Relay II 1000
4 Simerjeet Singh VIII 4 x 100 M Relay II 1000

 

6th Panchkula District Taekwondo Championship 2019
Venue: Sports Complex, Panchkula
Date: 01 September 2019 
Sr No. Name Class Result 
1 Varisht Sharma VII Bronze Medal

 

Inter School Tournament Taekwondo (Under-14)
Venue: Sports Complex, Sec 56, Chandigarh
Date: 02 September 2019 to 05 September 2019
Sr No. Name of the Student Class Result
1 Saumia VI B Bronze Medal

 

31st North Zone Junior Athletics Championship
Venue: War Heroes Stadium, Sangrur (Punjab)
Date: 14 September 2019 to 15 September 2019
Sr No. Name of the Student Class Result
1 Anmoldeep Kaur XII Comm Bronze Medal

 

Blossoming Buds (Inter School Competition)
Venue: New Public School, Sec 18, Chandigarh
Date: 27 September 2019 to 28 September 2019
Sr No. Student Name Class Result
1 Bani Nath KG 1st Prize (Trophy + Certificate)
2 Lovleen Kaur KG
3 Sargun Machal KG
4 Zeenat Nath KG
5 Kavya KG
6 Arnav KG
7 Amandeep Singh Rathore KG
8 Gursirat Singh KG

 

CBSE CLUSTER XVII ATHLETICS MEET 2019-20
Venue: Budha Dal Sports Complex, Patiala
Date: 25 September 2019 to 28 September 2019
Girls (U-19 & U-17)
Sr No. Student Name Class Events Medal
1 Anmoldeep Kaur XII Comm Shot Put Silver
Discus Throw Gold
4 x 400 M Relay Gold
4 x 100 M Relay Gold
2 Ashita Rao XI Arts Long Jump Gold
200 M Silver
4 x 100 M Relay Gold
4 x 400 M Relay Gold
3 Kashish IX 800 M Silver
4 x 100 M Relay Gold
4 x 400 M Relay Gold
4 Archita IX C 4 x 400 M Relay Gold
4 x 400 M Relay Gold
5 Taniya X D 4 x 400 M Relay Bronze
6 Rasleen Kaur IX C 4 x 400 M Relay Bronze
7 Anshpreet X A 4 x 400 M Relay Bronze
8 Amrit Kaur IX A 4 x 400 M Relay Bronze
Boys (U-19 & U-17)
Sr. No. Name Class Events Medals
1 Vansh X Shot Put Bronze
2 Sunny XI 4 x 400 M Relay Silver
3 Priyanshu IX 4 x 400 M Relay Silver
4 Sahil XI 4 x 400 M Relay Silver
5 Vishesh XI 4 x 400 M Relay Silver

 

28th Chandigarh Road, Cycling Championship 
Venue: Medicity New Chandigarh
Date: 28 September 2019 to 29 September 2019
Sr No. Name Class Event Medal
1 Madhav XI Comm. Time Trail (10 KM) Silver
Mass Start (20 KM) Gold

 

Inter School Cycling Tournament
Venue: Dhanas Lake Road, Chandigarh
Date: 03 September 2019 to 04 September 2019
Sr No. Name Class Age Group Event Medal
1 Madhav XI Comm. U-17 Time Trail (10-15 KM) Silver
Mass Start (30-35 KM) Gold
2 Vansh X U-14 Time Trail (5-7 KM) Bronze
Mass Start (10-15 KM) Bronze
3 Yashita VII U-14 Time Trail (6 KM) Silver
Mass Start (5-10 KM) Gold

 

CBSE Table Tennis Cluster 2019-20
Venue: St. Soldier International Convent School
Date: 03 October 2019 to 06 October 2019
Under 19 (boys)
Sr No. Name Class Result
1 Sparash X C Bronze Meal & Certificate of Third Position
2 Kunnal X D
3 Krishna X B
4 Rishab VII D

Quick Links